Az Amerikai Magyar Orvosszövetség (HMAA) magyar származású orvosok és kutatók szervezete, amely az orvosi hagyomány megőrzése és támogatása céljából jött létre 1968-ban. A szövetség célja, hogy az Amerikában élő magyar származású orvosokat szakmai és baráti téren összetartsa.
2009-ben a SAC az anyaszervezet (HMAA) kérésére nevet változtatott, és HMAA Hungary Chapterként (a HMAA Magyarországi Tagozataként) folytatta tovább a munkáját Dr. Bodnár Eszter vezetésével. A balatonfüredi kongresszusok az egyesület további meghatározó eseményei maradtak, melyen számos híres orvos, szakember vett részt. A 2010-es konferencia igen nagy változást hozott: a rendezvényre már több mint százötven résztvevő jelentkezett, s egyre több amerikai vendég érkezett. A 2011-ben megrendezésre került kongresszust a Magyar Tüdőgyógyász Társaság, a Magyar Orvosi Kamara, a Magyar Orvostanhallgatók Egyesülete, a RETURN Alumni Szervezet és a Magyar Egészségügyi Társaság is támogatta. A résztvevők és a beküldött előadások száma már csúcsot döntött: több mint kétszáz, hazai egyetemeken tanuló egészségtudományi hallgató közel 150 tudományos kutatás eredményét mutatta be magyar és angol nyelven. A meghívott előadók gyakran formabontó prezentációi, valamint a legkülönfélébb témában szervezett workshopok is színesítették a szakmai programot. Emellett gazdag társasági kikapcsolódást és ismerkedési lehetőséget is kínált a résztvevőknek a Füred2011: a finom és megérdemelt Borcsa-vacsora, a játékos kvízek, a gofriparty, no meg a hagyományos vízilabdameccs – mind izgatottan várt programok. A konferencia fő témája a dohányzás, illetve a dohányzás-prevenció volt. A Magyar Tüdőgyógyász Társaság külön szekcióban mutatta be társasága tevékenységét e témakörben. A 2012-es kongresszus hasonló érdeklődésre tartott számot, kiemelt témái a női kardiovaszkuláris betegségek megelőzése; életmód, egészség oktatás, egészséges öregedés, epigenetika; az agyi betegségek és radiológiai képalkotásuk; továbbá a vasanyagcsere volt. A kongresszusra soha nem látott számú díszvendég jött el: több mint húsz neves személyiség fogadta el a meghívást. 2007 óta a konferencia évente kerül megrendezésre, minden évben más kiemelt témával. A rendezvény több száz résztvevőt vonz évente. A szervezők köszönetüket fejezték ki a neves előadóknak, akik részvételükkel és előadásaikkal immáron egy évtizede emelik a kongresszus színvonalát és öregbítik a hírnevét. Hatalmas köszönet jár a fáradhatatlan szervezőcsapatnak a profi szervezésért, akik már hónapokkal a konferencia előtt időt és energiát nem kímélve nagyon aktív munkát végeznek. A legnagyobb köszönet a balatonfüredi Állami Szívkórház vezetőségét illeti, hogy 2007 óta folyamatosanbiztosítják a kongresszusnak az impozáns helyszínt.
A floridai Sarasotát jelölték ki az éves találkozók székhelyéül, ahova a világ minden részéről számos magyar orvos érkezik. A HMAA minden évben támogatja a magyarországi orvostanhallgatókat azáltal, hogy a New York állambeli Buffaloi Egyetemen 3 hónapos szakmai cseregyakorlatot tölthetnek el.
Az orvosszövetség 2007-ben döntött úgy, hogy megalakítja a SarasotaAlumni Club-ot (SAC), amelynek célja volt, hogy a sarasotai konferencián és a buffaloi cseregyakorlaton járt hallgatókat és orvosokat összetartsa. Az alakuló ülésre 2007 márciusában került sor a balatonfüredi Állami Szívkórház könyvtárában, ahol a HMAA-t Dr. Matolcsy Sándor (Boston, USA) képviselte. Az alakuló ülésen jelen volt Dr. Mikola István korábbi egészségügyi miniszter is. Az alakuló ülés házigazdája Prof. Dr. Veress Gábor, a balatonfüredi Állami Szívkórház igazgatója volt, aki javaslatot tett arra, hogy a megalakuló szervezet éves gyűléseit a Szívkórházban tartsa meg. A sikeres megalakulás után 2007 augusztusában került megrendezésre mintegy hetven fő részvételével az első éves konferencia Balatonfüreden, amelyen azóta évről évre egyre többen vesznek részt. A kongresszus célja, hogy összehozza azokat, akik már jártak a HMAA által szervezett hatodéves buffaloi cseregyakorlaton, továbbá fórumot biztosít a magyar orvosi egyetemeken ill. orvosok között a HMAA népszerűsítésére, továbbá megismerteti az orvosszövetség munkáját a kollégákkal egy Balaton parti kétnapos tudományos rendezvény keretein belül. A tudományos előadásokon kívül sport- és kulturális programok is színesítik a kongresszust.
Amerikai Magyar Orvosszövetség Magyarországi Tagozat Egyesület
PROF. DR. KOLLER ÁKOS Ph.D., D.Sci. egyetemi tanár, ELNÖK
Egyetemi tanár
Semmelweis Egyetem
Testnevelési Egyetem
New York Medical College
1970-től Semmelweis Egyetem, kezdetben hallgatója majd egyetemi tanára. 1975-ben szerezte meg általános orvosi diplomát a Semmelweis Egyetemen, majd kutatásait a Klinikai Kísérleti Kutató intézetben kezdte meg, Kovách Arisztid professzorral. 1982-ben az Egyesült Államokban folytatta kutatásait, ahol a Pennsylvaniai Egyetem a Cerebrovascular Res Center-jében kutatott prof Martin Reivich és prof Britton Chance segítségével, az agyi mikrocirkuláció szabályozásával kapcsolatban, és abban az adenozin, a NADH szint/anyagcsere és a spreadingdepression terjedésének szerepét vizsgálta. 1983-től az Arizonai Egyetem (Tucson, AZ) élettani Intézetében prof. Paul C Johnsontól megtanulta a klasszikus in vivo mikrocirkulációs kutatás technikáit. Továbbá, mikrocirkulációs hálózat-vizsgálatokkal és a NADH szerepével foglalkozott a mikrocirkuláció szabályozásának összetettségének megértése érdekében. 1987-ben a New York Medical College (Valhalla) GaborKaley prof segítségével független kutató lett. Számos NIH- és AHA-támogatást kapott, amelyek alátámasztották a különféle szövetek mikroereinek működésével, az endothélium újonnan felfedezett vazomotoros szerepével kapcsolatos in vivo tanulmányait, valamint az akut és krónikus állapotban lévő hemodinamikai erők hatását a mikrovaszkuláris funkció átalakulására in vitro. 1989-ben az elsők között volt, aki felfedezte a fal nyíróstresszének szerepét az arteriolák, vénák jelentős kiterjedésének kiváltásában és a nyirok mikroerekvazomotiójának befolyásolásában. Később az endothélium működését vizsgálta, annak az életkor, nem, testmozgás és különböző betegségek szerinti modulációját. 2006-2008 között SE ÁOK általános dékánhelyettes 2008-2015 között a PTE Kórélettani Intézetének igazgatója, és ÁOK tudományos dékánhelyettes. 2011-ben munkatársaival felfedezte, hogy az áramlás növekedése kiváltja az agyi artériák összehúzódásait és a mögöttes molekuláris jelátvitelt, hozzájárulva ezzel az agyi véráramlás autoregulációjának tisztázásához. 2015-2016 között Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettes Az alapkutatások mellett közreműködött klinikai kutatásokhoz és tanulmányokhoz, nemrégiben közreműködött a szívizom revaszkularizációról szóló ESC guideline kidolgozásában. Publikációit jeles folyóiratokban közölte, mint pl. az Am J Physiol, a Circ Res, a Circulation, a Cardiovasc Res, a Hypertension, az MVR, a mikrocirkuláció és a JVR. Számos fiatal kutatót, TDK, PhD, képzett ki, akiknek fokozatuk megszerzése után is mentoruk maradt. Nemzetközi kutatásai révén fontos szerepet játszott az Egyesült Államok, Európa és Ázsia mikrocirkulációs közösségeinek összekapcsolásában. Több száz északamerikai hallgatót irányított magyar orvosegyetemekre. Tudománymetriai adatai: IF: 922,4, Idézetek: 9969, Hirsch-index: 62
Közleményei: megtekintés
TÁRNOKI ÁDÁM DOMONKOS Ph.D., med.habil., ALELNÖK
Egyetemi docens
Osztályvezető főorvos
Semmelweis Egyetem
Országos Onkológiai Intézet
TÁRNOKI DÁVID LÁSZLÓ Ph.D., med.habil., TITKÁR
Egyetemi docens
Központvezető főorvos
Semmelweis Egyetem
Országos Onkológiai Intézet
DR.SZADAI LETÍCIA, KINCSTÁRNOK ÉS TAGSÁGI FELELŐS
Dr. SzadaiLeticia vagyok, II. éves Phd-hallgató a SZTE SZAKK Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinikán. Kutatási területem a melanomabiomarkereinek szöveti szintű vizsgálata. Kutatásaim mellett a Doktoranduszok Országos Szövetsége (DOSZ) Orvos- és Egészségtudományi Osztályának nemzetközi kapcsolatokért felelős elnöki biztosa vagyok. A HMAA-val először elsős orvostanhallgató koromban találkoztam és 2018-ban részt vettem a Buffalói csereprogramban is. Amerikából hazatérve döntöttem el, hogy részt szeretnék venni a HMAA Hungary Chapter munkájában. Jelenleg az Exchange Program magyarországi munkálatait, és a HMAA szegedi képviseletét segítem. 2018-ban előadóként, 2019-ben vendégként, 2020-ban pedig szervezőként is részt vehettem a HMAA-HC Balatonfüredi Konferenciáján.
DR. PERSELY ALIZ, KINCSTÁRNOK ÉS TAGSÁGI FELELŐS
Dr. SzadaiLeticia vagyok, II. éves Phd-hallgató a SZTE SZAKK Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinikán. Kutatási területem a melanomabiomarkereinek szöveti szintű vizsgálata. Kutatásaim mellett a Doktoranduszok Országos Szövetsége (DOSZ) Orvos- és Egészségtudományi Osztályának nemzetközi kapcsolatokért felelős elnöki biztosa vagyok. A HMAA-val először elsős orvostanhallgató koromban találkoztam és 2018-ban részt vettem a Buffalói csereprogramban is. Amerikából hazatérve döntöttem el, hogy részt szeretnék venni a HMAA Hungary Chapter munkájában. Jelenleg az Exchange Program magyarországi munkálatait, és a HMAA szegedi képviseletét segítem. 2018-ban előadóként, 2019-ben vendégként, 2020-ban pedig szervezőként is részt vehettem a HMAA-HC Balatonfüredi Konferenciáján.
DR. LIPPAI BÁLINT, PROGRAM FELELŐS
Pécsi Tudományegyetem
DR. CS. SZABÓ BENCE, CSEREGYAKORLATOKÉRT FELELŐS KAPCSOLATTARTÓ
DR. HORVÁTH GÁBOR Ph.D. (2019-2021, 2022-)
Horváth Gábor 2011-ben szerzett diplomát a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karán. Tanulmányai során Japánban, Kuvaitban és az Amerikai Egyesült Államokban töltött gyakorlatokat. 2009-ben Pro Scientia Aranyérmet kapott. 2007 óta tagja a HMAA Magyarországi Tagozatának (HC), 2010-ben pedig a Tagozat elnökségi tagja lett. A HMAA HC pécsi helyi képviselőjeként dolgozott 5 évig (2010-2014), majd ezt követően 5 évig (2014-2019) a HMAA HC csereprogram felelőse lett. A Magyarországi Tagozat Tanácsadó Testületének tagja 2020 óta. A HMAA amerikai anyaszervezetének magyarországi összekötője volt 2016-2022. Között, majd az Amerikai Egyesült Államokban a HMAA 2022-ben megválasztotta őt az Elnökségi Tagok egyikének.
Tudományos kutatómunkát végzett a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának Anatómiai Intézetében. Kutatási témája a környezeti tényezők szerepe a központi idegrendszer fejlődésében és védelmében. 3 lektorált tanulmányt és 1 könyvfejezetet publikált, további 8 tudományos közlemény társszerzője. Doktori fokozatát 2016-ban szerezte meg. 2015 óta dolgozik a Pécsi Tudományegyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján. 2020 óta gyermekgyógyász szakorvosként
speciális szakterületén, a Gyermek Onkohematológia Osztályon dolgozik. Angolul folyékonyan, norvégul alapszinten beszél.
DR. KŐRÖSI BEÁTA ZITA (2022-)
Dr. Budai Anna (2023-)
Dr. Horváth Andrea (2023-)
DR. PERSELY ALÍZ (2017-)
FARKAS FERENC BALÁZS (2019-)
BESZEDICS BEATRIX (2022-)
CS. SZABÓ BENCE (2017-)
Kovács Péter Barnabás (2023-)
Kovács Péter Barnabás vagyok, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi karának harmadéves hallgatója. A szorgalmas és elhivatott tanulás mellett fontosnak tartom, hogy minél több gyakorlati tapasztalatot és új nézőpontokat, valamint élményeket szerezzek már egyetemi éveim alatt. Részben ezért is csatlakoztam a HMAA HC-hez, melynek hallgatói kapcsolattartóként segítem a munkáját. Elsősorban a balatonfüredi konferencia és a csereprogramok népszerűsítését végezzük a debreceni diákok körében hallgatótársammal és unokatestvéremmel, Cs. Szabó Bencével.
DR. SZABÓ STEIGERWALD DOROTTYA KATA (2017-)
LIPPAI BÁLINT (2018-)
DR. HORVÁTH ANDREA Ph.D. (2014-)
PLUHÁR ANNA (2022-)
DR. SZADAI LETÍCIA (2020-)
Dr. Szadai Leticia vagyok, II. éves Phd-hallgató a SZTE SZAKK Bőrgyógyászati és
Allergológiai Klinikán. Kutatási területem a melanomabiomarkereinek szöveti szintű
vizsgálata. Kutatásaim mellett a Doktoranduszok Országos Szövetsége (DOSZ) Orvos- és
Egészségtudományi Osztályának nemzetközi kapcsolatokért felelős elnöki biztosa vagyok.
A HMAA-val először elsős orvostanhallgató koromban találkoztam és 2018-ban részt vettem
a Buffalói csereprogramban is. Amerikából hazatérve döntöttem el, hogy részt szeretnék
venni a HMAA Hungary Chapter munkájában. Jelenleg az Exchange Program magyarországi
munkálatait, és a HMAA szegedi képviseletét segítem.
2018-ban előadóként, 2019-ben vendégként, 2020-ban pedig szervezőként is részt vehettem a
HMAA-HC Balatonfüredi Konferenciáján.
GRÁCZER ALEXANDRA (2022-)
KIS LUCA BIANKA (2022-)
A weboldalt készítette: zafirproject.hu
© Copyright 2022 | Minden jog fenntartva!